Rekonstrukcja piersi po mastektomii
z wykorzystaniem przeszczepu tłuszczu

panie
Październik jest międzynarodowym miesiącem świadomości na temat raka piersi. Każdy, kto w dzisiejszych czasach korzysta z Internetu, prawdopodobnie wie, choroba ta dotyka 1 na 8 kobiet na całym świecie. Można znaleźć setki relacji odważnych kobiet, które dzielą się z innymi swoimi osobistymi przeżyciami. U wielu spośród tych kobiet zabieg mastektomii jest częścią leczenia. Mastektomia polega na całkowitym lub częściowym usunięciu jednej lub obu piersi. Nikt nie jest w stanie wystarczająco mocno wyrazić tego, w jak istotnym stopniu sposób odczuwania i wygląd części ciała, które są tak ściśle związane z kobiecością, wpływają na samopoczucie kobiety. I nie chodzi tu tylko o wygląd, lecz także komfort i związane z nim poczucie całości.

Czym jest rekonstrukcja piersi po mastektomii? Jest to zabieg przywracający prawidłowy wygląd piersi po operacji lub urazie. Można go przeprowadzić z wykorzystaniem różnych technik. Jedną z najbardziej innowacyjnych jest autologiczny przeszczep tłuszczu (AFG). AFG jest techniką, która polega na zbieraniu własnego tłuszczu pacjenta ze złogów obecnych na różnych częściach ciała, a następnie wszczepianiu tej tkanki tłuszczowej do piersi. Chirurdzy plastyczni stosują AFG do celów estetycznych, takich jak powiększanie piersi, korekcja asymetrii piersi, korekcja deformacji piersi oraz do pokrywania implantów piersi tkankami miękkimi. Jednak w przypadku kobiet, które walczyły z rakiem piersi i pokonały go, troska wykracza daleko poza estetykę.

Kto może odnieść najwięcej korzyści z tego zabiegu?Wiele kobiet, nawet te w młodszym wieku, które zostały poddane leczeniu przeciwnowotworowemu – zarówno radioterapii jak i chemioterapii, często ma do czynienia z objawami menopauzy. Objawami tymi mogą być suchość pochwy, ból podczas stosunku płciowego i inne. Kobiety te muszą zatem mierzyć się z bardzo wieloma konsekwencjami, które mają wpływ na ich życie codzienne i relacje intymne.

Współczesna nauka i medycyna nie tylko doceniają podejście holistyczne, ale także działają w oparciu o nie. Podejście to opiera się na założeniu, że poczucie komfortu i zadowolenia jest kluczowym czynnikiem do poprawy zdrowia. Dzięki naszej pracowitości, wraz z najlepszymi badaczami, opracowaliśmy wiele technik i zabiegów, których jedynym celem jest przywrócenie pacjentkom pewności siebie i dobrego samopoczucia. Na szczęście kobiety, które musiały zostać poddane pełnej lub częściowej mastektomii jednej lub obu piersi, mają do wyboru różne opcje.

Niektórzy chirurdzy plastyczni nadal decydują się na stosowanie implantów jako środków do rekonstrukcji piersi. To podejście zmienia się jednak i obecnie wielu chirurgów wykorzystuje bardziej naturalne metody przeprowadzania rekonstrukcji piersi po mastektomii. Jednym z bardziej interesujących sposobów stosowanych zamiast sztucznych implantów jest przeprowadzanie przeszczepu tłuszczu lub transferu tłuszczu. Autologiczna tkanka tłuszczowa stała się często stosowanym materiałem wypełniającym, do użytku w obrębie twarzy, rąk, pośladków, a także piersi. Wynika to w dużej mierze z tego, że pozwala ona uniknąć powikłań związanych z allogenicznymi wypełniaczami i implantami. Tkanka ta jest również łatwo dostępna w dużej ilości i wydajna ekonomicznie!

Jak wykonywany jest ten zabieg?Bardzo przydatne dla przeprowadzających go lekarzy są zaawansowane urządzenia energetyczne, takie jak platforma Alma LipoLife. Dzieje się tak dlatego, że umożliwia ona odzyskanie wyjątkowo żywotnego tłuszczu z ciała pacjenta. U większości kobiet, nawet tych, które nie mają nadwagi, występuje mnóstwo złogów tłuszczu, które można wykorzystać. Pacjentki są zazwyczaj bardzo zadowolone z możliwości pozbycia się ich. Stąd też w wielu przypadkach zabieg ten ma więcej niż jedną (lub dwie) korzyści, ponieważ można dzięki niemu uzyskać nie tylko rekonstrukcję piersi, lecz także odnowę konturów całego ciała.

Chirurg z łatwością wstrzykuje żywotny i zdrowy tłuszcz podczas tej samej sesji po uprzedniej liposukcji wspomaganej laserowo. W nieskomplikowany sposób może uformować pożądany kształt. W niektórych przypadkach chirurg będzie bezpiecznie przechowywać część tłuszczu w celu późniejszego wykorzystania, ponieważ ilość tłuszczu, który może być wstrzykiwany w jednej sesji jest ograniczona. Tak więc, te kobiety, które chciałyby mieć większy rozmiar miseczki, będą musiały poczekać na kolejną sesję wstrzykiwania. Chirurg może stosować tłuszcz również w innych celach estetycznych, takich jak wypełnienie objętości twarzy, pośladków itp.

Dlaczego tak ważna jest żywotność tłuszczu?Wiele firm produkujących urządzenia chirurgiczne może pochwalić się wysokim wskaźnikiem żywotności zebranego tłuszczu. Jednak tylko system Alma LipoLife wykazał zdumiewający odsetek 95%. W tym systemie wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane włókno laserowe o długości fali 1470 nm, które pomaga rozbić tłuszcz. Dzięki zaawansowanemu systemowi filtrowania i magazynowania, zebrany tłuszcz jest w idealnym stanie i nadaje się do przeszczepu w żądane miejsce. W przeciwieństwie do zwykłej mechanicznej liposukcji, system ten pomaga również napinać skórę podczas liposukcji (i uniknąć późniejszego powstawania nadmiernych fałdów skóry).

W niedawnym badaniu (1) oceniającym skuteczność urządzenia wykazano, że próbki pobrane przy użyciu urządzenia Alma LipoLife cechowały się większą i bardziej jednorodną fazą tłuszczową oraz mniejszą ilością zanieczyszczeń. Dotyczy to porównania z próbkami pobranymi za pomocą standardowego urządzenia do mechanicznej liposukcji. Dowody wskazują na to, że zdrowy i żywotny tłuszcz z niewielką ilością śladów krwi lub bez nich ma kluczowe znaczenie dla jakości i długotrwałości uzyskanych rezultatów. Wynik ten ogranicza potrzebę wykonywania korekt lub powtarzania zabiegów.

Więcej korzyści niż tylko udana rekonstrukcja piersi po mastektomiiPoziomy bólu oceniane przez pacjentki są zazwyczaj minimalne, a średnie okresy przestojów są bardzo krótkie, czasami trwające tylko 1 dzień! Lekarze mogą stosować inne techniki sedacji niż pełne znieczulenie. Oznacza to, że w niektórych przypadkach pacjentki mogą wrócić do domu wcześniej niż po 24 godzinach. Dłuższa hospitalizacja nie jest wymagana. Czy chce Pani dowiedzieć się więcej na temat przeszczepiania tłuszczu z użyciem liposukcji wspomaganej laserowo? Czy chce Pani poznać jej wyjątkowe korzyści inne niż rekonstrukcja piersi po mastektomii?

Proszę kliknąć w ten link do naszej mini strony LipoLife
Oryginalny artykuł pochodzi ze strony Alma Lasers

SHARE IT   Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn